Forum www.rio.pl Strona Główna
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Regulamin Armii
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rio.pl Strona Główna -> Regulamin i zarządzenia.

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
[SZAP]Toldo
Pułkownik
Pułkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Sob 0:58, 15 Mar 2008    Temat postu: Regulamin Armii

WSTĘP

"Regulamin Sił Zbrojnych Armii Polskiej" jest zbiorem przepisów regulujących zasady działania armii. Stanowi on kodeks praw i obowiązków żołnierskich, reguluje też podstawowe dziedziny życia wojskowego. Służba wojskowa jest misją społeczną o wyjątkowej randze i szczególnie doniosłym charakterze. Jej istota sprowadza się do bezwzględnej ochrony i obrony dobra wspólnego, Narodu Polskiego. Stojące na straży tych wartości Siły Zbrojne, zgodnie z wolą Narodu, podlegają Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych – ich najwyższemu zwierzchnikowi. Służba wojskowa, będąca podstawową powinnością żołnierza, ma źródła racjonalne i uczuciowe. Obok przepisów prawa, opiera się na miłości Ojczyzny, wierności Narodowi i niezłomności w dotrzymywaniu przysięgi wojskowej. Wynika z potrzeby jak najlepszego służenia Narodowi Polskiemu, z poczucia osobistej odpowiedzialności za powierzony obowiązek obrony kraju, ze szczególnej czci i przywiązania do symboli Polskich, Hymnu i Sił Zbrojnych, poczucia honoru i godności oraz z szacunku i pełnego zaufania do przełożonych. Służba w Siłach Zbrojnych Armii Polskiej stanowi najpełniejszy wyraz patriotycznej gotowości do obrony największych skarbów narodowych: KORONY, NIEPODLEGŁOŚCI, SUWERENNOŚCI, BEZPIECZEŃSTWA I POKOJU.

I. WSTĘPOWANIE i WYSTĘPOWANIE Z ARMII

1.1. Służba w Siłach Zbrojnych jest wyrazem obywatelskiej dojrzałości oraz patriotyzmu i daje żołnierzom wyjątkowy zaszczyt służenia Narodowi Polskiemu.
1.2. Żołnierzem Sił Zbrojnych Armii Polskiej może zostać każdy obywatel kraju, po ukończeniu szkolenia w Szkole Podoficerskiej lub studiów wojskowych na Wydziale Wojskowym Królewskiego Uniwersytetu Polski.
1.3. Żołnierzami Sił Zbrojnych mogą być osoby pełniące funkcje publiczne, członkowie ugrupowań oraz partii politycznych i organizacji społecznych. Szczegółowe zasady łączenia funkcji publicznych z pełnieniem funkcji w Siłach Zbrojnych reguluje właściwa ustawa.
1.4. Żołnierzami Sił Zbrojnych nie mogą być osoby skazane
prawomocnym wyrokiem sądu.
1.5. Żołnierz może opuścić szeregi Armii po uprzednim powiadomieniu swoich przełożonych, złożeniu meldunku ze stanu prac, za które odpowiada oraz po przekazaniu przełożonym wszelkich informacji oraz materiałów niezbędnych do kontynuacji jego prac.
1.6. Samowolne opuszczenie Armii bez powiadomienia przełożonych jest
równoznaczne z dezercją i jest zagrożone odpowiedzialnością karną.
1.7. Bez względu na okoliczności opuszczenia szeregów Sił
Zbrojnych, były żołnierz jest zobowiązany do zachowania tajemnicy
wojskowej.

II. ZALEŻNOŚCI SŁUŻBOWE

2.1. Organizacja wojska opiera się na hierarchicznym podporządkowaniu żołnierzy.
2.2 Żołnierz w stosunku do innych żołnierzy może być przełożonym, podwładnym, starszym lub młodszym, jak również równym stopniem.
2.3. Starszym jest żołnierz, który ma wyższy, a młodszym – niższy stopień wojskowy.
2.4. Przełożonym jest żołnierz lub osoba nie będąca żołnierzem, która na mocy przepisu prawa lub rozkazu, uprawniona jest do wydawania rozkazów lub poleceń podległym żołnierzom i kierowania ich czynnościami służbowymi.
2.5. Przełożony będący żołnierzem powinien posiadać stopień wyższy lub równy swoim podwładnym.
2.6. Toldo lub RIo, mianowani na czas wojny Naczelnymi Dowódcami Sił Zbrojnych oraz Minister ds. Obrony są przełożonymi wszystkich żołnierzy.
2.7. Wobec podległych żołnierzy przełożony sprawuje funkcje dowódcze,
zarządzające, szkoleniowe i wychowawcze. Jest odpowiedzialny za sprawność organizacyjną, porządek oraz służbę podwładnych.
2.8 W sprawach służbowych, podwładny ma tylko jednego bezpośredniego przełożonego. Przełożeni wyższego szczebla, sprawują przełożeństwo za jego pośrednictwem.
2.9. Żołnierza obowiązuje posłuszeństwo, lojalność i poszanowanie przełożonych i starszych.
2.10. Między żołnierzami Sił Zbrojnych, a żołnierzami innych armii nie występują stosunki przełożeństwa i podległości.

III. ZASADY KOMUNIKOWANIA SIĘ

3.1. Żołnierze i pracownicy cywilni Sił Zbrojnych komunikują się za pośrednictwem grupy dyskusyjnej, poczty elektronicznej oraz komunikatorów internetowych.
3.2. Dostęp do grupy dyskusyjnej mają wyłącznie żołnierze Sił Zbrojnych, kadeci SZAP i studenci studiów wojskowych na akademii. Zawartość wiadomości publikowanych na grupie ma charakter tajny i zabrania się udostępniania ich treści osobom postronnym.
3.3. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się korzystanie z innych form komunikacji, jednak muszą one zapewniać bezpieczeństwo i poufność przekazywanych danych oraz informacji.
3.4. Rozkazy wydawane są podwładnym za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz poprzez umieszczenie rozkazu w miejscu do tego przeznaczonym, na stronach wojskowych. Żołnierze są zobowiązani do potwierdzenia otrzymania rozkazu natychmiast po jego odebraniu. Potwierdzenie otrzymania rozkazu powinno zawierać informację o gotowości do jego wykonania lub o braku możliwości wykonania rozkazu. Brak możliwości wykonania rozkazu nie jest jednoznaczny z odmową wykonania rozkazu.
3.5. Po wykonaniu rozkazu żołnierz jest zobowiązany do złożenia meldunku z wykonania rozkazu na adres poczty elektronicznej przełożonego wydającego rozkaz. Meldunek powinien zawierać krótki raport z wykonania rozkazu.
3.6. W przypadku nie wykonania uprzednio potwierdzonego rozkazu, żołnierz jest zobowiązany do powiadomienia o tym fakcie przełożonego wydającego rozkaz. Powiadomienie powinno zawierać krótką informację o przyczynie nie wykonania rozkazu. Brak takiego powiadomienia jest traktowany jak odmowa wykonania rozkazu.
3.7. Wiadomości zamieszczane na grupie dyskusyjnej, oraz przesyłane bezpośrednio na adresy poczty elektronicznej żołnierzy powinny być czytelne i zwięzłe, napisane zgodnie z zasadami netykiety. Żołnierzy obowiązuje poszanowanie języka ojczystego, kultura słowa oraz zachowanie godności i zasad dobrego wychowania.
3.8. Każda wiadomość powinna być podpisana imieniem i nazwiskiem lub
oficjalnym nick'iem żołnierza. Podpis powinien zawierać także stopień
wojskowy żołnierza.
3.9. Oddawanie honorów jest oznaką żołnierskiego szacunku dla tradycji, symboli narodowych i wojskowych oraz przełożonych i starszych, a także przejawem koleżeństwa i dobrego wychowania – dyscypliny i spoistości wojska. Na końcu każdej wiadomości żołnierze oddają honory w formie "Neutral (cudzysłów, dwukropek i pionowa kreska).
3.10. Dopuszcza się stosowanie w wiadomościach skrótów, jednak muszą one być jednoznaczne i zrozumiałe dla wszystkich żołnierzy. W tym celu zostanie opracowana lista skrótów zaakceptowanych i dopuszczonych do użytku. Wszyscy żołnierze są zobowiązani do zapoznania się z obowiązującymi skrótami.


IV. ZADANIA I OBOWIĄZKI

4.1. Warunkiem prawidłowego funkcjonowania Armii jest rzetelne i sumienne wywiązywanie się żołnierzy ze swych obowiązków.
4.2. Każdy żołnierz ma obowiązek regularnego odbierania wiadomości
zamieszczanych na grupie dyskusyjnej(forum).
4.3. Dowódcy baz wojskowych oraz stacjonujących w nich pododdziałów
odpowiadają za wygląd i treść stron internetowych bazy. Dowódca bazy
odpowiada przed swoimi przełożonymi za wszystkie podstrony bazy. Dowódcy pododdziałów odpowiadają przed dowódcą bazy za powierzone im podstrony.
4.4. Dowódcy każdego szczebla mają obowiązek składania na grupie dyskusyjnej meldunków o stanie powierzonych im jednostek i obiektów w ustalonych, regularnych odstępach czasu.
4.5. Oprócz stałych zadań związanych z zajmowanym w Armii stanowiskiem, żołnierze mogą otrzymywać dodatkowe zadania. Zadania takie są przekazywane żołnierzom przez ich bezpośrednich przełożonych w formie rozkazów.
4.6. Przełożony zlecający podwładnym wykonanie określonych zadań musi upewnić się, że posiadają oni odpowiednią wiedzę i możliwości techniczne wymagane do prawidłowego wykonania zadania.
4.7. Każdy żołnierz ma obowiązek rzetelnego wypełniania powierzonych mu zadań.
4.8. W celu zdobycia doświadczenia, żołnierze uczestniczą w systemowych ćwiczeniach i manewrach wojskowych organizowanych przez Dowództwo Okręgów Wojskowych dobrowolnie, zgłaszając wcześniej swój udział do organizatorów tychże ćwiczeń i manewrów.

V. SYSTEM KAR I NAGRÓD

5.1. Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Armii Polskiej dysponuje systemem kar i nagród, zapewniającym odpowiednią dyscyplinę, oraz dającym możliwość motywowania do dalszej pracy na rzecz Armii.
5.2. Żołnierz może otrzymać upomnienie na grupie dyskusyjnej za:
- nieregulaminowe wypełnianie obowiązków,
- w przypadku rażącego zaniedbania lub nie wykonania rozkazu,
5.5. W przypadku stwierdzenia zaniedbań w bazach wojskowych, dowódcy odpowiedzialni za strony internetowe baz mogą zostać ukarani wstrzymaniem żołdu do czasu wywiązania się z powierzonych zadań.
5.6. Żołnierze wzorowo wypełniający swoje obowiązki mogą otrzymać dodatkowe rangi.
5.7. W dowód uznania za szczególne zasługi na rzecz Armii, żołnierz może otrzymać nagrodę pieniężną.
5.8. Maksymalną wysokość nagród pieniężnych określają odrębne przepisy.


Zduny, 06 lipiec 2006 r.


Zatwierdził i opacował
Toldo


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

 
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
|| Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group || Designed by Port-All.Com ||
Regulamin